שרון סידס חוטר | נישאן בליאן

מארי | Marie

שרון סידס, מעצבת תעשייתית בוגרת המחלקה לעיצוב תעשייתי בבצלאל בשילוב תוכנית לימודים בבית הספר PRATT היוקרתי בניו-יורק.

(על נישאן)

כיום ירושלים היא המקום היחיד בעולם שבו עדיין יוצרים קרמיקה ארמנית אותנטית. בסמטאות של השכונה הארמנית בעיר העתיקה של ירושלים, משפחת בליאן הפכה את אומנות הקרמיקה והחרסינה למקצוע ולדרך חיים. בני המשפחה עובדים יחד כדי למנוע אובדן מסורת עתיקה זו שהובאה לעיר לפני שנים רבות והפכה היום לאחד מסימני ההיכר שלה. בית המלאכה המרשים של הקדר נישאן בליאן עוסק היום בצביעה ידנית, עבודת אבניים, שריפה בתנור ודפוס משי על אריחים, והינו היחיד בארץ שברשותו מדפסת דיו תלת מימדית המדפיסה על קרמיקה.

מאוד התרשמתי מעבודותיה של אמו של נישאן, גברת מארי בליאן שחיה ויצרה עד לפני חודשים ספורים על אף היותה בת 94. אני מרגישה שישנו מכנה משותף בין היצירה שלה לשלי שבמידה ניכרת מתבטא בהשראה מן הטבע, בהעתקתו, ובעיסוק הרב בפרטיו. בפרויקט המשותף של נישאן ושלי נרצה להתייחס לעבודת הקיר המפורסמת של מארי בליאן "רזי גן עדן" שמוצבת מאז נובמבר 2004 ברחוב כורש 14 שבמרכז העיר. לא פחות מ-960 אריחים מרכיבים את יצירתה זו, שגודלה 6X3.6 מטרים. ביצירה מרהיבה זו מציגה מארי פנורמה קוסמית ואידילית הכוללת ים, יבשה, עצי דקל וברוש, איילים, ציפורים, טווסים ועוד. בהשראתה, בחרתי לעסוק במאפיינים של עץ הדקל שהינו מוטיב חוזר בעבודותיה.

במסגרת הפרויקט נחתך בלייזר פאטרן שמורכב מעלי דקל, עליו יוצקים סיליקון ליצירת תבנית גמישה ורב פעמית.

התבנית הגמישה מעוצבת בצורתה הסופית שעליה יוצקים גבס ליצירת תבנית קבועה.

לתוך התבנית שופכים חומר קרמי נוזלי, וטרם ייבושו הסופי שופכים את החומר החוצה כך שנשארת רק הקליפה וממתינים לייבוש מלא. פותחים את התבנית ושולפים ממנה את הואזה.

הואזה נכנסת לשריפה בתנור ואז נצבעת באחד מגווני הירוק הלקוחים מהפאלטה הצבעונית הקיימת בעבודותיה של מארי בליאן.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *