מאי 7, 2018

אודות השדכן

ירושלים היא עיר של חדש מול ישן, שימור מול פיתוח – עיר מעורבת, רב תרבותית, עם אוכלוסיות שונות ומגוונות. כעיר עלייה לרגל, הקדושה לשלוש הדתות, פעלו בה בעלי מלאכה רבים מאז ומעולם: סנדלרים, פחחים, נגרים, צורפים, כורכים וסופרי סת"ם, אשר שירתו את באי העיר. בית הספר הראשון לאומנויות בירושלים, "בצלאל", היה מוסד שתחילתו בהוראת מלאכות היד העתיקות.

כיום, יותר מ-100 שנים לאחר היווסדו של "בצלאל" ועם השתלטות הטכנולוגיה והאוטומציה, בעלי המלאכה נדחקים הצידה ונעלמים. מקצועות העיצוב הופכים להיות יותר ויותר דיגיטליים וה"קראפט" הולך ונעלם. מכאן עלה הרעיון לספר את סיפורה של העיר דרך חיבור בן מעצבים בני דורנו לבין בעלי מלאכה מסורתיים, חיבור בין ישן לחדש. יצירת חיבור בין דורי, אינטרדיציפלינרי, תהליך שבסופו ייוולד מוצר. לבו של הפרויקט הוא סיפור המפגש בין המעצבים לבעלי המלאכה. המוצר המסכם את התהליך הוא חשוב, אך הסיפור של החיבור והמפגש בין האנשים, הדורות, התרבויות והדיציפלינות השונות, הוא יוצא הדופן ועל-כן הובא לקדמת הבמה.

כיצד זה בא לידי ביטוי?
את התערוכה שתוצג בשבוע העיצוב 2018, תערוכה שלצידה חנות, מלווים  קטלוג ומקבץ יומנים מוסרטים המספרים את סיפור התהליך של הצמדים המשתתפים, דרכם משתקף סיפורה של ירושלים. מתוך הבנה שבתי מלאכה רבים לא נמצאים ברשת ולכן אינם נגישים לציבור רחב, וכדי להמשיך ולהדהד את הפרויקט, יצרנו מפה מקוונת בה מופיעים בעלי המלאכה שהשתתפו בפרויקט. מפה זו היא Open Source שתשמש כלי למעצבים למצוא בתי מלאכה ולמקם בה בעלי מלאכה נוספים, הנסתרים מעיניו של Google.